HISTORIA ZESPOŁU

HISTORIA ZESPOŁU

 

 

78X118                     skok 2 (1)

 

Renata Urbanik-Siwiec 


Założycielka Zespołu Tańca SPIN. Urodziła się 30 września 1959 roku. Jej przygoda z ruchem zaczęła się w wieku 10 lat, kiedy to rodzice zapisali ją na zajęcia z gimnastyki artystycznej w klubie sportowym “Start” w Gdyni. Trenowała tam aż do 15 roku życia. Karierę w gimnastyce artystycznej zaczęła od otrzymania nagrody za młody talent. Już w 1972 roku została włączona do Polskiej Kadry Narodowej. Była jej członkiem przez 13 lat.

 Reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej w układach solowych jak i zbiorowych, wielokrotnie stając na podium. Była wielokrotną mistrzynią polski w różnych klasach sportowych (kolejno: trzeciej, drugiej, pierwszej, mistrzowskiej juniorek oraz mistrzowskiej seniorek). W wieku 19 lat pierwszy raz zdobyła Mistrzostwo Polski w klasie mistrzowskiej seniorek. Był to ogromny sukces, który zapoczątkował jej późniejszą karierę zawodową, zarówno w Polsce jak i za granicą. W układach zbiorowych zdobyła ze swoją drużyną 6 miejsce na Mistrzostwach Świata i 8 miejsce na Mistrzostwach Europy. Należy zaznaczyć, że jest to wynik do tej pory niepokonany przez zespoły polskie.
 Do jej największych solowych sukcesów zalicza się zdobycie srebrnego medalu na Pucharze Interwizji (Mistrzostwa Europy), gdzie pokonała byłą wicemistrzynię świata – Kristinę Giurową.

W 1983 roku wyszła za mąż za Marka Siwca (Mistrza Polski w żeglarstwie), a dwa lata później urodziła syna – Filipa. Jej teść, Tadeusz Siwiec, należał do grona najbardziej znanych i cenionych w świecie żeglarzy polskich.

W 1985 roku, po zakończeniu kariery w gimnastyce artystycznej, Renata Urbanik-Siwiec zaczęła studia na Akademi Wychowania Fizycznego w Gdańsku na kierunku pedagogicznym. Uzyskała uprawnienia trenera gimnastyki artystycznej oraz korekcyjnej.

Po ukończeniu studiów przez wiele lat pracowała jako trener w swoim rodzimym klubie “Start” w Gdyni.

Następnie pracowała w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi jako nauczyciel wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej, biologii oraz plastyki, jednocześnie prowadząc zajęcia taneczne z ogniska pracy pozaszkolnej.
Właśnie tutaj, w 1996 roku, powstały zalążki Zesołu Tańca SPIN.
Tutaj powstawły także jej pierwsze choreografie, z którymi odnosiła sukcesy na regionalnych konkursach tanecznych.

 W międzyczasie Renata prowadziła także zajęcia z aerobiku. Jej całe życie skupiało się w okół róźnych form ruchu.
Kolejnym miejscem pracy było Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Bosko, gdzie pracowała także jako nauczyciel WF-u, a następnie I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi.

Zespół tańca, który założyła “wędrował” z nią z miejsca do miejsca.

W 1978 roku otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi za osiągnięcia sportowe.
W 2009 roku otrzymała medal za zasługi dla powiatu wejherowskiego.
W 2012 roku otrzymała srebrną odznakę państwową “Zasłużony działacz kultury fizycznej i sportu”.
Kilkakrotnie otrzymała nagrody Burmistrza Miasta Rumi za działalnośc na rzecz kultury i sportu.

Niestety, liczne kontuzje nie pozwoliły jej dalej wykonywać pracy jako choreograf oraz pedagog tańca w Zespole Tańca SPIN. Przebyła kilka operacji, m.in. operację kręgosłupa, kolana oraz barku. Od 2015 roku przebywa na rencie, a dalsze prowadzenie zespołu przekazała Pani Aleksandrze Borowczak.

 POCZĄTKI ZESPOŁU…

Początki amatorskiego Zespołu Tańca SPIN sięgają 1996 roku, gdzie w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi Renata Urbanik-Siwiec prowadziłą zajęcia taneczne z ogniska pracy pozaszkolnej. Na początku była to jedna grupa, złożona z uczniów zainteresowanych tańcem. Profesjonalne przygotowanie techniczne jak i pedagogiczne Renaty sprawiło, że dzieci rozwijały swoje umiejętności taneczne w szybkim tempie. Zaczęły powstawać pierwsze układy taneczne, które w swej formie nie były bardzo skomplikowane, ale pozwalały dzieciom na pokazanie swoich zalet. Była to zabawa poprzez taniec. Dzięki systematycznej pracy, z czasem zaczęły tworzyć się nowe grupy. Zespół rozwijał się. Podjęto decyzję o wzięciu udziału w regionalnych konkursach tanecznych, na których mali tancerze pierwszy raz prezentowali się publicznie i odnosili sukcesy. Od samego początku poziom techniczny tancerek wzbudzał podziw wsród sędziów. “Spinki” wyróźniały się spośród innych zespołów tanecznych na pomorzu.

Wraz ze zmianami miejsc pracy Renaty Urbanik-Siwiec, jej autorski zespół przemieszczał się. Kolejnym miejscem treningów było Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Bosko w Rumi. Zorganizowano nabór do zespołu. W ten sposób zaczęły tworzyć się nowe grupy wiekowe. Nie byli to już tylko uczniowie podstawówek, ale także gimnazjów i liceów.

W 1998 roku oficjalnie nadano nazwę zespołowi, która została wymyślona przez tancerkę Marię Jurczak, podczas podróży pociągiem na zawody taneczne do Gdańska. Nazwa została zaakceptowana przez wszystkich członków zespołu. “Spin” jest terminem wywodzącym się z fizyki i oznacza obrót/krążenie. Nie jest to przypadkowa nazwa, ponieważ zespół zawsze wyróżniał się m.in. doskonałą techniką obrotów i pirouett’ów. Jest tak do dnia dzisiejszego.

Następną, można powiedzieć,“siedzibą” zespołu zostało I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi. Działalność Renaty na rzecz tańca w Rumi rozwijała się w zawrotnym tempie. Powstawały różne grupy wiekowe, liczące po 30 osób lub więcej.
Połączenie gimnastyki, akrotbatyki, tańca i zabawy przynosiło wspaniałe efekty. Zespół zaczynał był rozpoznawany na całym Pomorzu. Należenie do niego było wyróźnieniem, ponieważ był bezkonkurencyjny. Swiadczyły o tym przede wszystkim wyniki taneczne podczas różnych konkursów.

W 2007 roku, w związku z wciąż rozwijającą się strukturą zespołu, została podjęta decyzja o założeniu Stowarzyszenia Tańca SPIN. Stowarzyszenie mogło zacząć gromadzić środki finansowe na rzecz zespołu, które były potrzebne, aby uszyć stroje taneczne do poszczególnych choreografi, zakupić obuwie taneczne, zapłacić za opłaty startowe oraz przejazdy na konkursy.

 

Tancerze Zespołu Tańca SPIN zrzeszeni są w International Dance Oragnization (IDO), która została założona z inicjatywy Moreno Polidori w 1981 roku. Państwami założycielskimi były Włochy, Francja, Szwajcaria i Gibraltar. Głownym celem powstania tej organizacji było zapewnienie konkursów tanecznych takich jak Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata, Puchary Świata zarówno zespołom amatorskim i profesjonalnym. Z upływem lat przybywały państwa członkowskie, w tym również Polska. Obecnie zrzeszonych w IDO jest 90 państw z 5 kontynentów: Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy, Afryki, Azji, Australi/Oceani.
W Polsce istnieją dwie federacje tańca, podlegające IDO. Jest to Polski Związek Tańca (do którego należymy) oraz Polska Federacja Tańca. Działają one przede wszystkim w ruchu amatorskim, dając możliwość rozwoju i pokazania swoich umiejętności tancerzom tańca współczesnego, towarzyskiego, hip hopu, disco dance, jazz dance, cheerleaders.

Kolejną międzynarodową organizacją, w której jesteśmy zrzeszeni, związaną strikte z amatorskim ruchem tanecznym, również działającą w Polsce, jest World Artistic Dance Federation. Została ona założona z inicjatywy szweda, Nilsa‐Håkan Carlzona, w 2013 roku. WADF także zrzesza tancerzy z całego świata, dając im możliwość konkurowania w 9 departamentach tańca, 30 dyscyplinach tanecznych i 10 kategoriach wiekowych. WADF organizuje konkursy tańca zarówno krajowe, jak i międzynarodowe.

TOP